Yanıklar 3

y1

y2

y3

y4

Reklamlar

One comment

  • Yanıklar burada yazıldığı şekilde statik bir durum olarak sınıflandırılması yanlıştır. Termal travma bir süreçtir dinamik bir durumdur; saatlerce hatta günlerce devam edebilir. Başlangıçta yapılacak ilkyardıma göre dinamik süreç devam eder veya durdurulur. Mevcut müfredata ve literatüre göre dinamik süreç göz önünde bulundurularak müdehale edilmediği için doku hasarı ilerlemektedir. Gözlemlerime göre en fazla MALPARACTICE termal travma sonrası yapılmaktadır. Şöyleki: termal travmaya uğrayan bölüm travma öncesi sıcaklığa soğutularak getirilmeden üzeri ağrı kesici ve antimikrobiyel kremlerle kapatılıp, sarılmaktadır. Dokuda hapsolan ısı vazodilatasyon, endotel hücrelerin birbirinden ayrılmasına, damar içi sıvının damar dışına çıkmasına, intersiyel boşlukların dolmasına neden olur. Yanık hastasında sıvı damar dışına kaçıyor diye damar yolundan daha fazla sıvı verilir. Hasta davul gibi şişer. Faysalar ve deri daha fazla genişleyemediği için baskı içe doğru olur, yani kompartman sendromu oluşur, vasodilate olan damarlar büzüşür, iskemi başlar. Hasta morarmaya başlar. Bu defa eskaratomi/fasiatomi uygulanır. Yani daha büyük yaralar oluşturulur. Enfeksiyon riski artar. İskemik dokunun iyileşmesi zorlaşır.
    Peki doğru yaklaşım nasıl olmalıdır?
    Termal travmaya uğrayan bölge ister akut olsun isterse saatler geçmiş olsun mutlaka yanık için geliştirilmiş hidrojel bandırılmış örtü ile kapatılarak hiperemi zonu ve staz zonu yok edilmelidir. Vazodilatasyon giderilmelidir. Bu aynı zamanda endotel hücreleri bir arada tutacağı için damar içi sıvının dışarı kaçmasını engelleyecektir. Ödem ve davul gibi şişme azalacaktır. Akan suyla bu soğutmanın yapılması olanaksızdır. Jel şekline gelmiş su (hidrojel) akıp gitmez ve ısı emme kapasitesi sudan 5 kat daha fazladır. Ayrıca dokuyu normotermide tutar. Sanıldığı gibi hipotermi yapmaz. bu konudaki eğitici videolar www (nokta) yanikilkyardim (nokta) com internet sitesinde izlenebilir.
    Özet:
    Demekki yanığı statik olarak değerlendirmeden (birinci-ikinci-ücüncü) önce dinamik duruma bakmamız lazım. Ne kadar hiperemi zonu var, ne kadar staz zonu var? Bu zonları nasıl yok edebilirim? Yanma süreci devam ediyormu yoksa soğutularak durdurulmuş mu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s