Acil Krizi Çözüldü!

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği’nde başlayan kriz az önce hastane yönetimi ve asistan hekimlerin mutabakata varmasıyla çözüldü. İşte İstabullu asistan hekimlerden gelen o açıklama:

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniği asistan hekimleri olarak, hastane yönetimimizin daveti ile bugün bir toplantı gerçekleştirdik.

Dün dile getirmiş olduğumuz sorunlarımızı görüşerek çözüm önerileri ve yapılması gerekenler konusunda, özellikle hastane yöneticimiz Kamil Hocamızın ılımlı ve yapıcı yaklaşımı sayesinde, ortak zeminde buluşmak suretiyle mutabık kaldık.

Bu süreçte, bizlerden desteklerini esirgemeyen Hekim Hareketi Derneği’ne, asistanhekim.org yönetici ve mensuplarına, değerli meslektaşlarımıza ve yapıcı yaklaşımı ve ilgileri için hastane idaremize teşekkür eder; klinik asistanları olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.

ÜMRANİYE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

ACİL KLİNİĞİ ASİSTAN HEKİMLERİ


Önceki durum neydi?

Ümraniye Acil’de Kriz!

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Asistan Hekimleri yetersiz eğitim ve güvencesiz çalışma şartları sebebiyle oldukça zor durumda. Ne yazık ki yardım istedikleri tüm kapılar da yüzlerine kapanmış halde…

Şimdi ise sıra senin onların sesi olmanda işte İstanbullu asistanların Türkiye ile paylaştıkları o açıklama:

Bizler Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği asistan hekimleriyiz.

Son dört tıpta uzmanlık sınavında kadro açılmasına rağmen tercih eden doktor olmaması, son iki yılda kliniğimizden dört asistanın istifa etmesi ve iki asistanın da başka hastaneye geçiş yapması sebebiyle sayımız oldukça azalmış durumdadır.

Hal böyle iken yetersiz sayıda asistan ile hizmet verdirilmeye çalışılmakta ve yine sayı yetersizliği bahanesiyle eğitim süremiz haksız şekilde uzatılarak kendimizi geliştirme imkanı bulabileceğimiz tüm rotasyonlarımız kağıt üstünde yaptırılmaktadır. Bu durum eğitim hakkımızın elimizden alınmasına yol açmıştır.

Yeni asistan hekim gelmeyeceği bahanesiyle kliniğimizde tüm asistan hekimlerin eğitim süresinin altı ay uzatılacağı tarafımıza şifahen bildirilmiş ve son sene asistanı olmamıza rağmen hiçbirimize hiçbir bitirme tezi konusu verilmemiştir.

Acil tıp eğitiminin en önemli ve esas eğitim alınan birimi kırmızı alandır. Yine benzer sebeplerle kırmızı alanda yeterli nöbet tutmamız imkansız hale gelmiş, eğitimimiz noksan bırakılmıştır. Hastaneye yapılan yeni mimari değişikliklerle de güvenli çalışma ortamı kalmamıştır.

Sağlık sorunları ile karşılaştığımız dönemlerde ise sayı yetersizliği sebebiyle iki üç kişinin hizmet verebileceği noktalarda tek kişi nöbete bırakılarak hemen her gün şiddet vakalarının görüldüğü ve beyaz kod verildiği bir ortamda genç hekimler tek başlarına çalışmaya mecbur kılınmıştır.

Tüm yukarıda sayılanların yanında tarafımıza mesai dışı sözel görevlendirmeler yapılmakta ve bu görevlendirmelere uyulmaması durumunda ise yıllık izinlerimizin verilmeyeceği söylenerek önceden planlanan yıllık izinlerin iptali noktasında baskı kurulmaktadır.

Gelinen noktada Ümraniye Acil Tıp Kliniği’ndeki tüm asistan hekimlerin sağlık durumları ve psikolojileri bozulmuştur. Bu durum asistan hekimlerin peş peşe iş göremez raporu almalarına da sebep olmuştur.

Tüm sorunlarımıza hastane yönetiminin olumsuz ve duyarsız yaklaşımı bizleri derinden üzmüş, uzmanlık eğitimimizin akibeti de dahil olmak üzere tarafımıza yöneltilen türlü tehditler bizleri bu bildiriyi yazmaya ve sizlerden destek istemeye mecbur bırakmıştır.

Sonuç olarak eğitim almak için bulunduğumuz Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği’ndeki eğitim yetersizliği ile güvencesiz ve mobbing altındaki çalışma koşulları giderilmediği müddetçe bilimsel, etik ve insani şartlarda sağlık hizmeti sunumu mümkün görülmemektedir.

Tüm Tıp Camiasının ve Kamuoyunun Dikkatine Önemle Duyurulur

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Asistan Hekimleri


Kaynak: www.asistanhekim.org

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s