Omentum Torsiyonu

Bugün okuduğum ikinci vaka sunumu omentum torsiyonu hakkındaydı. İlginçtir ki daha önce bu konu karşıma çıkmamıştı.

Özetle:

Omental torsiyon çok nadir görülen akut karın sebeplerinden biridir. Klinik olarak sıklıkla akut apandisit ile benzer olup, tanısı genellikle akut karın nedeni ile yapılan laparatomi sırasında konur.

Omentum torsiyonu primer ve sekonder olarak ikiye ayrılmaktadır.
Daha sık görülen sekonder omentum torsiyonuna genellikle adhezyonlar, omental kist, tümörler ve fıtıklar neden olmaktadır.
Primer omentum torsiyonunda ise; aksesuar omentum, omental venöz malformasyonlar, bifid omentum, gibi anatomik varyasyonlar ve obesite predispozan faktörler olarak yer almaktadır.

Omentum torsiyonu sıklıkla 4. ve 5. dekatta ve genellikle erkeklerde görülmektedir. Omentum torsiyonunun daha çok sağ tarafta görülmesi; akut apandisit, akut kolesistit, çekal diverikülit gibi hastalıklardan ayırıcı tanısının zorlaşmasına sebep olmaktadır. Torsiyonun sağ tarafta daha fazla görülmesinin sebebi omentumun sağ tarafta sola göre daha uzun ve geniş olması olarak düşünülmektedir.

Omentum torsiyonunda hasta sıklıkla karın ağrısı şikayeti ile başvurmaktadır. Anamnezde ağrının travma, ağır yemek, aşırı egzersiz, ani hareket, öksürme ve zorlanma ile ani başlaması omentum torsiyonunu düşündürebilir. Ayrıca bir çok olguda ağrıya bulantı, kusma ve iştahsızlığın eşlik etmediği ayırıcı tanı açısından önemli olabilir.

Omentum torsiyonu sıklıkla sağda olması ve kliniğinin akut apandisite benzer olması nedeni ile sıklıkla akut apandisit nedeni ile yapılan laparatomide tanı almaktadır. Ancak ağrının sıklıkla aşırı yemek, ani hareket veya ağır egzersizi takiben birden başlaması ve bulantı, kusma, iştahsızlığın genelde eşlik etmemesi apandisitten ayırıcı tanıda önem arz eder.

Omentum torsiyonunda; iyi sorgulandığında genellikle ani başlayan ve giderek artan bir ağrı söz konusudur.

Ultrasonografi ve tomografi nadiren faydalı olabilir. Omentum torsiyonun divertikülit, apandisit ve kolesistit gibi hastalıklardan ayrılmasını sağlar. Bilgisayarlı tomografide bağırsakların önünde heterojen yağlı bir kitle olarak görünmektedir. Kitlenin ortasında zarar gören vaskuler yapılardan dolayı konsentrik sirküler çizgiler görülebilir. Bu çizgiler whirl sign olarak isimlendirilir ve patognomoniktir.

f1 f2 f3

 

Yazıdaki vakada 54y K hasta acil servise karın ağrısı şikayeti ile başvurmuş. Ağrısı 4 gün önce ani bir şekilde sağ alt kadranda başlamış ve ağrıya başka herhangi bir şikayet eşlik etmiyormuş. Ağrısı giderek şiddetlenince acile başvurmuş. Ağrı devamlı karakterdeymiş ve yayılım göstermiyormuş. Ağrının hiçbir döneminde iştahsızlık, bulantı ve kusma eşlik etmiyormuş. Başvuru anında genel durumu iyi ve vitalleri stabilmiş. FM’de sağ alt kadranda hassasiyet, defans ve rebound varmış. WBC 12 bin, amilaz, lipaz, KCFT ve TİT normalmiş. USG normal gelmiş ancak klinik durum göz önüne alınarak akut batın ön tanısı ile opere edilerek tanı konmuş.

Demek oluyor ki, USG’nin normal olması akut batını dışlamaz!


Kaynak: Primer omentum torsiyonu, AKATOS 2012;3(1):1-3

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s