Metil Alkol İntoksikasyonu, Beyin MRI Bulguları

Dünkü nöbetimde rakı içimi sonrası düşme şikayeti ile 112 tarafından getirilen, daha sonra hipotansif ve quadriplejik olması nedeniyle nörojenik şok ön tanısı ile takip edilen bir hastanın ardından; olası metanol alımı nedeniyle bu konuda biraz okumaya karar verdim ve bu olgu sunumuna denk geldim. Bakalım ne diyor?

Metanol odunun distilasyonu ile elde edilen bir alkol çeşidiymiş. Metanolün kendisinden ziyade metabolitleri asıl toksisiteden sorumluymuş.

Metanol → Formaldehit → Formik asit

Sonuç: Metabolik asidoz, körlük, kardiyovasküler anstabilite ve ölüm.

Zehirlenmeler genel olarak oral alım ile görülse de, akciğer ve deri yoluyla da maruziyet olabilirmiş.

Akut intoksikasyon, serebral infarkt ve optik atrofiye neden olmaktaymış.

Metil alkol intoksikasyonu bulguları: Genellikle SSS, göz ve GİS bulguları

Tipik olarak latent periyodun ardından (en erken 12-24 saat sonra) SSS’nde metanol dozuna bağlı olarak etkilenme bulguları ortaya çıkmaktaymış.

Algının normal olduğu dönemde ortaya çıkan görme bulanıklığı, metanol zehirlenmesi için tipik bir bulguymuş.

 

Bu vakada; kolonya içme öyküsü olan ve bilinç bozukluğu ve solunum arresti gelişip entübe edilen bir erkek hastadan bahsedilmiş. AKG’ında pH 6,98 PCO2: 23mmHg PO2: 387mmHg HCO3: 4mmol/L BE: -26mmol/L olarak tespit edilmiş. Kraniyal BT’de minimal beyin ödemi saptanmış. HCO3 açığı hesaplanarak replase edilmiş ve hidrasyon başlanmış. İlk merkezde etil alkol yüklemesi yapılan hastaya 20cc/sa’ten NG ile etil alkol verilmeye devam edilmiş. Ardından acil diyalize alınmış.

36.saatinde MRI ve MR diffüzyon çekilmiş ve bilateral bazal ganglionlarda lateral ventriküle bası yapan erken subakut safhada hematom ve lateral ventriküllerde akut hemoraji ile uyumlu kanama alanları saptanmış. 71. saatinde kardiyopulmoner arrest gelişen hasta kaybedilmiş.

Tartışma bölümünde öne çıkanlar şunlar:

Metanol intoksikasyonları çoğunlukla 30-40y arasında ve %80-90’ı erkek hastalarmış.

1996 yılında yapılan bir çalışmada (Elmas ve ark) ülkemizdeki vakaların %42,5’inin alkollü içeceklere, %19,2’sinin ise kolonya içmeye bağlı olduğu saptanmış.

Literatürde özellikle putaminal bölgede bilateral simetrik sitotoksik ödem ve hemorajik nekroz olguları bildirilmiş. Bununla birlikte putamende hiç nekroz saptanmayan nadir vakalar, serebral, serebellar ve beyin sapı tutulumları rapor edilmiş.

Bu vaka ve literatürdeki bazı vakalarda, MRI çekimi heparinli hemodiyaliz işleminin ardından yapıldığından; hemorajinin metanole mi yoksa heparine mi bağlı olduğu tartışmalıymış (haydaa).

Neticede, nöbetimdeki vakada rakı içimi ve ardından meydana gelen travma sonrası hipotansiyon ve qudripleji; eğer önceki kronik kullanım yok ise, olası metanol alımından ziyade direkt olarak travma ile ilişkili gibi durmakta.


 

Kaynak: Metil Alkol İntoksikasyonunda Beyin Manyetik Rezonans Görüntüleme Bulguları: Olgu Sunumu, Mehmet EKİZ ve ark, AKATOS 2011;2(4):20-22


BONUS: Acilci.Net‘ten Ş.Kerem ÇORBACIOĞLU tarafından hazırlanan Metil Alkol İntoksikasyonu AKIL KARTI: Buraya tıklayınız.

BONUS 2: Yine Acilci.Net‘ten Serkan Emre EROĞLU tarafından kaleme alınan harika bir yazı: Etanol? Fomepizol? Hangisini Tercih Etmeli?

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s