Diyare mi Akut Apandisit mi?

Bugün okuduğum ikinci vakada ishal ile başvuran ve a.apandisit tanısı alan bir hasta ile ilgiliydi. Demek ki, her ishal ishal değilmiş!

Özet kısmındaki şu bilgi güzeldi:

Karın ağrısına ishal eşlik etmesi basit bir gastroenteritte olabileceği gibi, mezenter iskeminin nekroz döneminde ve akut apandisit gibi acil cerrahi gerektirecek durumlarda da karşımıza çıkabilir.

Vaka nasılmış?

24y E hasta, bir gündür olan sağ alt kadran ağrısı ve ishal şikayeti ile dış merkez acil servise başvurmuş. Tetkiklerinde yalnızca lökositoz saptanmış (13500/mm³). Batın USG normal gelmiş, AGE tanısı konulup taburcu edilmiş. Hastanın şikayeti geçmeyince aynı gün bu kez fakülte acil servisine başvurmuş. Normal renkli sulu dışkılaması ve 2 kez kusması varmış. Ek hastalığı yokmuş. Genel durumu iyi, vitalleri normalmiş. Batın FM’de barsak sesleri artmış, sağ alt kadranda hassasiyeti ve istemli defansı varmış; rebound yokmuş. Öksürük ve topuk testi negatifmiş. Apandisit tanısına özgü psoas ve obturator testleri de negatifmiş. RT’de normal sulu gayta bulaşı varmış. İV hidrasyon ve metoklopramid verilmiş. Tetkiklerinde yine lökositoz (17700/mm³) dışında anormallik saptanmamış. Takibinde karın ağrısı ve bulantısı azalmamış ve batın USG yapılmış ve normal raporlanmış. İV kontrastlı batın BT çekilmiş, sağ alt kadranda, retroçekal apandisit saptanmış.

Sunumda verilen bilgiler ise şöyle:

Apandisit kayda değer morbiditesi ve değişken belirtileri olan acil cerrahi bir hastalıktır.
Apandisit bulgu ve semptomları; pelvik enflamatuvar hastalık, tuba ovariyan abse, endometrit, ovariyan kist veya torsiyonu, üreterolithiyazis ve renal kolik, endometriyozis, divertikulit, crohn hastalığı, kolon karsinomu, rektus kılıf hematomu, kolesistit, bakteriyal enterit, mezenterik adenit gibi hastalıklar ile karışabilir.

Akut apandisit tanısı, tipik klinik bulgularla başvuran çoğu olguda klinik ve laboratuvar değerlere bakılarak konulabilmektedir. Ancak olguların %20-33’ü atipik klinik ve laboratuvar bulgularına sahiptir. Apendiks yerleşimi çekal, subçekal, retroileal ve retroçekal olabilir. Bu yerleşim farklılıkları klinik tanıda zorluklar doğurur. Klasik iştahsızlık ve periumbilikal ağrıyı takip eden ve sağ alt kadrana inen ağrı, apandisit olgularının %50’sinde görülür. Kusma genellikle ağrıyı takip eder ama kusmadan sonra ağrı gelişiyorsa intestinal obstrüksiyon da ayırıcı tanıda yer almalıdır. Olguların %18’ inde ishal veya kabızlık görülebilir.

Bu nedenle karın ağrılı hastalarda ishal veya kabızlık varlığı akut apandisit tanısını dışlamaz!

USG:

Akut apandisit için çeşitli çalışmalarda sensivitesi %85-90 ve spesifitesi %92-96 olarak bildirilmiştir. Fakat en önemli dezavantajının yapan kişiye bağımlı olması olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu vakada da olduğu gibi, retroçekal yerleşimli apandisit vakalarında yalancı negatif sonuçlar verebilmektedir.

BT:

Direkt olarak apandiksi, periapandiküler ve karın içi yapıları net olarak görmemizi sağlar. Bağırsak opasitesini
sağlamak için oral opaklı madde ve duvar kalınlığını daha iyi saptamak için de intravenöz kontrastlı madde verilmesi önerilir.

Son yıllarda akut apandisit şüpheli erişkin olgularda yapılan bir çalışmada, sadece IV kontrast kullanılarak çekilen helikal BT ile; %100 sensivite, %97 spesifite ve %100 negatif prediktif değer bildirilmiştir.

Aynı zamanda oral olarak içirilen opak maddenin terminal ileuma geçmesi yaklaşık 2 saat sürdüğünden, önemli zaman kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca bu olguların çoğu oral alımı tolere edememektedir.

BT, atipik prezentasyonlu akut apandisit olgularının tanısında en önemli tanı yöntemidir.

BT tanıda USG’ye üstün olmasına rağmen, acil şartlarda şüpheli apandisit olgularında primer olarak invaziv olmayan yöntem olan USG kullanılması daha doğru bir yaklaşımdır. Normal apendiksin görülemediği ya da USG bulgularının kuşkulu olduğu durumlarda BT düşünülmelidir. Ayrıca, USG’nin retroçekal yerleşimli apandisit vakalarını atlayabileceği unutulmamalıdır.

Bu vaka sunumunun da en son cümlelerini sevdim. 20bin beyaz küreyi enterite pek bağlamamak gerektiği tezim ile örtüşmekte 🙂

15000-18000 arası değerler komplikasyonsuz akut apandisit vakalarında beklenen değerlerdir. Dolayısıyla bu sonuç basit bir ishale bağlanamaz.


Kaynak:

  • Diare Nedeniyle Başvuran ve Zor Tanı Konulan Akut Apandisit Olgusu;  Serinken, Mustafa; Emrah Uyan;  Journal of Academic Emergency Medicine Case Reports / Akademik Acil Tip Olgu Sunumlari Dergisi (Acil Tip Uzmanlari Dernegi) . Jun2011, Vol. 2 Issue 2, p24-26. 3p.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s