Deliryum Tremens İçin Sedasyon Önerisi

Öncelikle pnömoni, aspirasyon pnömonisi, düşmeye ye de zorlanmaya bağlı kırıklar, üriner enfeksiyon, üst gastrointestinal sistem kanaması, dekübitus ülseri, subaraknoid kanama,

subdural hematom, kardiyak aritmi, hipertansiyon gibi olası durumları da aklına getir!
Sedasyon için 0 (20 mg), 30, 60 ve 120. dakikalarda 10 mg olmak üzere 40 ya da 50 mg diazepam verildikten sonra sedasyon sağlanana kadar saat başı 10-20 mg diazepam uygulanmaya devam edilir. Hasta aşırı ajiteyse ya da nöbet sonrası konfüzyonundaysa 10-15 mg/saat diazepam i.v. infüzyonla da verilebilir.
Örneğin 500 cc %5 izotonik NaCl içinde 5 ampul diazem (5×10 mg) 4-5 saat içinde I.V. infüzyon
Hipoglisemi alkol yoksunluğunda ciddi bir sorun olabileceği için, hastanın açlık kan şekeri değerlendirildikten sonra yüksek karbonhidratlı bir diyet ya da kan şekeri %60’ın altındaysa:
Vücut ağırlığı (kg) x 0,5 x 4 ml %20 dekstroz ve her 50 gram dekstroz için 100 mg tiamin başlanır.
a1
Karaciğer işlevleri normal olan ve yaş nedeniyle karaciğer kan akımı bozulmamış insanlarda diazepamın yarı ömrü 33±13 saattir. İlk gün alınan dozun 3/5’inin metabolize edilmediği ve bir sonraki gün içinde de etki gösterdiği kabul edilebilir. Tedavi planlanırken bu durumun göz önünde tutulması gerekir.
Yoksunluğu ağır geçen hastalarda şu üç amaçtan birine ulaşılana dek saat başı 10 mg diazepam verilir:
  1. Hastanın uyuması ya da uyuklamaya başlaması,
  2. yoksunluk bulgularının tümüyle ortadan kalkması ya da rahatsızlık vermeyecek düzeye inmesi,
  3. dizartri, nistagmus, konverjans bozulması, dengesizlik gibi diazepam doz aşımı bulgularının ortaya çıkmasıdır.

a2Vitaminler:

Alkol bağımlılarında bir dizi vitamin eksikliği tablosu görülebilir. Tiamin (B1) eksikliğine bağlı Wernicke ensefalopatisi sık görülen bir tablodur. Koruyucu olarak, alkol bağımlılığı nedeni ile baş vuran her hastaya oral ve parenteral tiamin verilmesi gerekir.
Genel uygulama 100-200 mg tiaminin hemen kas içine verilmesi, daha sonra da hastaya verilen %5 dekstrozlu serumların her litresi için, glukoz metabolizması tiamin depolarını boşalttığından, buna 100mg daha eklenmesidir. Ancak tiamin daha yüksek dozlarda da kullanılabilir.
Sıvı dengesi ve elektrolitler:
1 ampul (10 ml) %7.5 KCl kan potasyumunu 0.4 mEq/l arttırır.

Diğer ilaçlar:

Ajitasyonun belirgin olduğu tablolarda hastayı sakinleştirmek için benzodiazepinlere ek olarak bir kaç gün düşük dozda nöroleptik de kullanılabilir.
Klorpromazin nöbet eşiğini düşürdüğünden, deliryum tedavisinde yeri yoktur.
Günde 10 mg ya da daha az haloperidol genellikle yeterlidir.
Nöroleptik kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta, hastada kolinerjik bulgular ortaya çıkmadıkça antikolinerjik kullanımından kaçınma gereğidir.
Antikolinerjikler (biperiden-Akineton) deliryumu ağırlaştırabilir.
a3
Antiemetikler genellikle antikolinerjik etkili olduklarından yoksunlukta sakınılarak kullanılmalıdırlar. Trimetobenzamid (Emedur) metoklopramidden (metpamid) daha uygun bir seçenektir.

Daha fazlasını okumak için buyrunuz.
Reklamlar

2 yorum

  • Eline sağlık hocam, haloperidol daha çok öneriliyor bildiğim kadarı ile deliriumda. Bir de özellikle yaşlılarda ilk doz 20 mg biraz fazla değil mi? Yanlışım varsa düzeltin, bu arada güzel yazı tekrar sağolun.

    • Yasin Yıldız

      Bence de biraz fazla. Ancak bu yazıyı koymaktaki amacım farklı kaynaklardaki yaklaşıma örnek olarak bilgi dağarcığımda yer alması. Sanırım burada yükleme doz olarak kullanıyorlar, ancak dediğiniz gibi biraz ihtiyatlı davranmakta fayda var 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s