Hastane öncesi FOAMed: Resüsitasyon.com

Günümüzde, #FOAMed kaynakları giderek çeşitlenmekte ve bu çeşitlilik ne mutlu ki, daha çok Acil Tıp camiasında kendini göstermekte. Her geçen gün, gerek uluslararası, gerekse de ulusal anlamda, internet ve sosyal medyadaki mevcut acil tıp eğitim ve paylaşım mecralarına yenileri eklenmekte.

Acil tıp ve yaşam zinciri, hastane öncesinde başlayan bir süreç. Literatüre ve #FOAMed kaynaklarına bakıldığında; sağ kalım zincirinin bu hastane öncesi ayağının ve hastane öncesi bakım konularının, dünya acil tıbbında giderek popüler hale geldiği dikkati çekmektedir. Buna karşın, bu başlıktaki ülkemiz orijinli kaynaklar ne yazık ki, henüz istenen seviyede değil.

Bu yazımızda sizlere, bu konudaki açığı gidermek amacıyla yola çıkan bir Türkçe FOAMed kaynağını tanıtacağız:

https://www.resusitasyon.com/

Bundan yaklaşık 10 ay kadar önce yayın hayatına başlayan site, ileri yaşam desteği uygulamaları konusunda güncel bilgileri derleyerek sağlık çalışanlarına ulaştırma çabasında. Amaçlarını ise şöyle açıklamaktalar:

Kardiopulmoner resüsitasyon aşamalarını, her kesim tarafından anlaşılacak sadelikte sunarak ülkemizde etkin Kardiopulmoner Resüsitasyon bilinci kazandırmak.

Sitede kılavuzların yanında havayolu uygulamaları, EKG, travma, pediatri, geri döndürülebilir nedenler, pratik girişimler kategorileri bulunmakta. Aynı zamanda vaka sunumlarına da yer verilmekte.

rsstsyn3Güncel kılavuzlara ait algoritmaları Türkçeleştirerek yayınlamaları da takdiri hakediyor.

rsstsyn2Biz de, Acilbook.com olarak, kendilerinin bu amaçlarını destekliyor ve yayınlarını destekliyoruz. Resusitasyon.com‘un güncel son yayın akışına, sitemizin sağ tarafındaki menüden erişebilirsiniz.

rsstsyn4

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s